تاریخچه، اساس کارکرد و کاربرد بلوئرهای لوب

یک سوال :
” می توانید قدیمی ترین نوع دمنده کم فشار را نام ببرید ؟ “
اگر حدس شما بلوئرهای لوب است، باید گفت شما درست حدس زده اید. بلوئرهای لوب یا بلوئرهای روتس، نوعی بلوئر با مکانیزم جابجایی مثبت است که در ابتدای سال 1800 توسط برادران روتس اختراع شد. پس از گذشت حدود دو قرن هنوز بلوئرهای فوق در صنعت کاربرد فراوان داشته و از محبوبیت بالائی نیز برخوردار هستند.
طرز کار بلوئرهای لوب
بلوئرهای لوب از دو روتور تشکیل شده است که در جهت مخالف هم می چرخند. بلوئر هوا را می مکد،لوب ها پیش از بیرون راندن هوا، هوا را به اطراف بدنه چرخانده و هوا را با فشار به بیرون هدایت می کند. بلوئرهای فوق توانائی تولید حجم هوای بالا در فشار کم را دارند.
بلوئر لوب
هر چند دمنده های فوق بصورت دائم کار هستند و از نظر خرابی و تعمیرات به نسبت از وضعیت مناسبتری برخوردارند ولی این نکته را باید توجه داشت که از نظر کارکرد جزو تجهیزات با راندمان بالا نمی باشد. فناوری لوب از ابتدای اختراع تا به امروز خیلی به روز نشده است و صرفا در طی سالیان گذشته بر روی میزان صدا اصلاحات و اقدامات صورت پذیرفته است.
تجهیزات فوق در خصوص تصفیه آب و فاضلاب، انتقال پنوماتیک و کاربردهای شیمیائی بسیار ایده آل می باشند.
مزایای بلوئرهای لوب
این نوع بلوئرها به دلیل محدودیت در تامین فشار بالا بالطبع به نسبت کمپرسورها خواستار کمتری در صنایع دارند. بلوئرهای لوب با مکانیزم جابجائی مثبت قادر به تامین فشار از 200 میلی بار تا 1000 میلی بار هستند. این نوع دمنده البته در مقیاس با کمپرسور توانائی بالاتری در تامین دبی یا همان ظرفیت را دارند.
کارکرد این نوع بلوئرها در طراحی ساده و مستحکم، در شرایط سخت محیطی نیز خود را ثابت کرده اند. همچنین این دمنده‌ها در ارتفاعات و دمای بالای محیطی نیز به خوبی خود را نشان داده اند، به طوری که شرکت‌ها معمولاً نیازی به اختصاص اتاق جداگانه برای این تجهیزات ندارند.
در نهایت اگر در پروسه کار خود به دنبال تجهیزی با فشار پائین هستید، بی شک بلوئرهای لوب یا روتس با مکانیزم جابجائی مثبت یکی از قابل اعتمادترین تجهیزات پیشنهادی می باشد.
کاربرد در صنایع
بلوئرهای لوب با توجه به عملکرد و میزان فشار و ظرفیت مورد تامین در صنایع مختلفی و در بخش های کلیدی آن مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به برخی از صنایعی که تجهیز فوق در آن مورد استفاده قرار می گیرد، می پردازیم.
پرورش آبزیان
در صنعت آبزی پروری جهت بهبود کیفیت آب، سیستم تغذیه کارآمد، تزریق اکسیژن و انتقال موجود زنده از بلوئرها بعنوان یکی از تجهیزات اصلی و حیاتی استفاده می کنند. بسیاری از فرآیندهای پرورش موجودات زنده مانند ماهی، میگو و … در آب شور یا شیرین به تحویل هوای تمیز و بدون روغن با کلاس صفر در ژنراتورهای اکسیژن وابسته است.
کاربرد بلوئر در آبزی پروری
کارخانه سیمان
فرآیندهای جابجایی، اختلاط، گرمایش و سرمایش در پروسه تولید سیمان با استفاده از بلوئر به دست می آید. از انتقال پنوماتیک و هوای احتراق گرفته تا هوای خنک کننده و هوادهی، بسیاری از فرآیندهای اشاره شده بدون استفاده از تجهیزات کم فشار مانند بلوئرها  نمی تواند محقق گردد.
توضیحات بیشتر در مورد بلوئر های فشار پایین در صنعت سیمان اینجا مطالعه بفرمایید.
گوگرد زدائی
در نیروگاه‌های زغال‌سنگ، سوزاندن سوخت‌های فسیلی منجر به آزاد شدن دی‌اکسید گوگرد می‌شود، از بلوئرها برای حذف دی‌اکسید گوگرد از گازهای خروجی اگزوز استفاده می‌شود. نیروگاه‌های زغال‌سنگ باید 24 ساعته فعال باشند و عملیات گوگردزدائی نیز یکی از الزامات این نیروگاه های می باشداز این رو نیروگاه های فوق به تجهیزاتی متکی هستند که بتوانند بدون توقف حجم مناسبی از هوا را بر اساس تقاضا ، فراهم کنند. بلوئرها ازجمله تحهیزاتی هستند که بصورت دائم کار می توانند این خواسته را برآورده نمایند.
کاربرد بلوئر لوب در گوگرد زدایی
صنایع غذائی و آشامیدنی
بلوئرها به واسطه اویل فری ( هوای خروجی بدون روغن ) بودن نقش مهمی را در صنعت غذا و نوشیدنی ایفاء می کنند .  زیر شاخه هایی شامل فرآوری گوشت، طیور، تولید محصولات لبنی، میوه ها و سبزیجات کنسرو شده و همچنین فرآیندهای دم کردن و نوشیدنی است از جمله کارخانجاتی هستند که از بلوئرها در پروسه های مختلف تولید استفاده می کنند. استفاده اولیه از هوای کم فشار در انتقال پنوماتیک در خلاء و فشار است. بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی همچنین از تأسیسات تصفیه فاضلاب مستقل جهت رفع آلودگی آب یا فاضلاب و تصفیه زباله های آلی استفاده می کنند.

 

کاربرد بلوئر در صنایع غذایی و آشیمدنی
نساجی
بلوئرها، در محلول‌های هوای بدون روغن برای صنعت نساجی در کاربردهایی مانند تنظیم جریان به منظور تأثیرگذاری بر ویژگی‌های الیاف، هوادهی آب مصرفی در طول تولید منسوجات که باید قبل از رهاسازی مجدد به طبیعت تصفیه شود و حمل و نقل پنوماتیکی مورد استفاده قرار می گیرد.
کاربرد بلوئر لوب در صنایع نساجی
نفت
بلوئرها نقش کلیدی در تامین انرژی پالایش نفت یا انواع فرآیندهای به کار رفته در تبدیل نفت خام به محصولات مفید از جمله بنزین، نفت سفید، سوخت جت و نفت دیزل دارند. در پالایش نفت، بازیافت گوگرد و سوزاندن یا اکسیداسیون حرارتی دو فرآیند کلیدی هستند که توسط دمنده‌های کم فشار تغذیه می‌شوند.
کاربرد بلوئر لوب در صنایع نفت و گاز
انتقال پنوماتیک
بسیاری از فرآیندهای تولیدی از انتقال پنوماتیک برای حمل هر گونه مواد فله خشک، از جمله پودر، دانه های ریز، تراشه ها و گلوله ها استفاده می کنند. برای چنین کارخانجاتی یک جریان مطمئن هوای بدون روغن با فشار کم برای روان تر شدن پروسه تولید ضروری است.
تصفیه فاضلاب
عملیات تصفیه فاضلاب با استفاده از فرآیند بیولوژیکی هوازی صورت می پذیرد، به بیان دیگر، میلیون ها باکتری از زباله های آلی تغذیه می کنند و آن ها را به دی اکسید کربن، گاز نیتروژن و آب تجزیه می کنند. از آنجایی که باکتری ها به اکسیژن نیاز دارند، مقدار زیادی هوا به مخازن هوادهی دمیده می شود. که این فرآیند مستلزم عملکرد مداوم بلوئر ها ، جریان مطمئن و ثابت و هوای تمیز و 100% عاری از روغن است.
کاربرد بلوئر درصنعت آب و فاضلاب